Chci darovat
4. 6. 2024

Opět jsme spojili své síly se Zoo Ústí nad Labem. Tentokrát kvůli podpoře ohrožených jelínků vepřích. Jedná se o ohrožený druh, který je zařazen do EAZA Ex-situ programu (EEP), který od letošního roku nově koordinuje právě Zoo Ústí nad Labem.

Jelínek vepří (Hyelaphus porcinus) je malý druh jelena s krátkými parohy, který se vyskytuje v jihovýchodní Asii. Obývá převážně tropické a subtropické lesy, kde žije v blízkosti vody. Své druhové jméno dostal díky tomu, že se v porostu pohybuje s hlavou u země, podobně jako prasata. Jelínci byli dlouhou dobu v neexpozičním zázemí, nyní jeden samec a dvě samice obývají společný výběh s prasaty visajanskými (Sus cebifrons) a tapírem čabrakovým (Tapirus indicus) pod pavilonem Asijský prales. „Do výběhu byli vypuštěni až po jeho nutných úpravách. Naším cílem je chovnou skupinu jelínků dál rozmnožovat a podpořit tak záchranu tohoto ohroženého druhu odborným chovem ex-situ,“ vysvětluje ředitelka zoo Ilona Pšenková. Aby byla zoo ve snaze o záchranu tohoto druhu úspěšná, je nezbytné vybudovat zcela nové chovatelské zařízení. To by mělo vzniknout v horní části zoo u výběhu, který nyní obývají antilopy nilgau. „Plánujeme postavit stáj, která bude přímo navazovat na venkovní výběh a chovnou skupinu tak nebudeme muset na zimu stěhovat. Součástí projektu je i vhodná botanizace výběhu. Budeme moc rádi, když veřejnost podpoří naši snahu o to, vytvořit skupině jelínků vepřích domov, ve kterém jim bude tak dobře jako v asijském lese a bude se tak spolupodílet na jejich ochraně,“ doplňuje Pšenková.

Spolupráce se Zoo Ústí nad Labem byla navázána v srpnu loňského roku – byl spuštěn nový koncept patronství zoo a zároveň i první sbírka, jejíž výtěžek putoval na vybudování koridoru pro tapíra. Nyní zoo i nadace opět doufají v podporu veřejnosti v rámci sbírky „Seznamte se, jelínek vepří!“ na portálu Darujme.cz. „Pro administraci darů využíváme portál Darujme.cz, který nabízí dárcům maximální pohodlí pro zaslání finančních prostředků,“ popsala ředitelka Ústecké komunitní nadace Kateřina Valešová. Cílovou částkou na vybudování chovatelského zařízení pro jelínky je 271 000 Kč. „Sbírka byla slavnostně spuštěna v sobotu 1. června v ústecké zoo přímo u výběhu jelínků,“ uzavírá Valešová.

Odkaz na sbírku: https://www.darujme.cz/projekt/1209425

Vyhledávání