Chci darovat
 

Seznamte se, jelínek vepří!

Vy jste ještě neviděli v naší zoo jelínky vepří? Důvod je jednoduchý. Jelínci dlouhou dobu žili v neexpozičním zázemí a do výběhů byli vypuštěni až po nutných úpravách, které ale musí pokračovat, jelikož chovná skupina se bude dál rozšiřovat. K tomu potřebujeme vaši pomoc!

Jelínek vepří (Hyelaphus porcinus) je malý druh jelena s krátkými parohy, který se vyskytuje v jihovýchodní Asii. Obývá převážně tropické a subtropické lesy, kde žije v blízkosti vody. Své druhové jméno dostal díky tomu, že se v porostu pohybuje s hlavou u země, podobně jako prasata. Jedná se o ohrožený druh, proto je zařazen do programu EEP (EAZA Ex-situ Programme), který od roku 2024 vede Zoologická zahrada Ústí nad Labem.

Abychom byli v naší snaze o záchranu tohoto druhu úspěšní, rozhodli jsme se vybudovat zcela nové chovatelské zařízení. „Plánujeme postavit stáj, která bude přímo navazovat na venkovní výběh a chovnou skupinu tak nebudeme muset na zimu stěhovat. Součástí projektu je i vhodná botanizace výběhu. Budeme moc rádi, když veřejnost podpoří naši snahu o to, vytvořit skupině jelínků vepřích domov, ve kterém jim bude tak dobře jako v asijském lese a bude se tak spolupodílet na jejich ochraně,“ vysvětluje ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Děkujeme, že s námi rozvíjíte naši zoo.

 

Staň se Patronem Zoo Ústí nad Labem

Posláním Zoo Ústí nad Labem je ochrana vzácných a ohrožených druhů zvířat. Péče o ně je velmi náročná, zejména z finančního hlediska. Nároky na chovatelská zařízení se v průběhu času neustále zvyšují, což je ku prospěchu zvířat, ale i návštěvníků. Zoo se snaží držet krok s trendy v moderních zoologických zahradách! Zároveň chce vytvořit jedinečné místo pro své návštěvníky.

Bronzová kategorie od 1 000 Kč
 • jméno/název je uveden na webu v sekci „Staň se patronem zoo – Naši patroni“
 • jméno/název je uveden na ceduli patronů zoo v areálu zoo
 • každý rok v říjnu se patron může zúčastnit akce v zoo „Setkání adoptivních rodičů, patronů a sponzorů“ s pestrým programem
 • dárce získá dárkový certifikát patrona zoo (na vyžádání na darujme.cz)
Stříbrná kategorie od 7 000 Kč
 • jméno/název je uveden na webu v sekci „Staň se patronem zoo – Naši patroni“
 • jméno/název je uveden na ceduli patronů zoo v areálu zoo každý rok v říjnu se patron s doprovodem
 • může zúčastnit akce v zoo „Setkání adoptivních rodičů, patronů a sponzorů“ s pestrým programem dárce získá dárkový certifikát patrona zoo (na vyžádání na darujme.cz)
Zlatá kategorie od 15 000 Kč
 • jméno/název je uveden na webu v sekci „Staň se patronem zoo – Naši patroni“
 • jméno/název je uveden na ceduli patronů zoo v areálu zoo každý rok v říjnu se patron s doprovodem
 • může zúčastnit akce v zoo „Setkání adoptivních rodičů, patronů a sponzorů“ s pestrým programem každý rok se patron s doprovodem
 • může zdarma zúčastnit večerní prohlídky zoo dárce získá dárkový certifikát Patrona zoo (na vyžádání na darujme.cz)

Vyhledávání