Pavel Šumera, jehož litoměřická firma založila před více než 10 lety Dárcovský fond HENNLICH.
„Chtěli jsme dát mladým šanci oživit naše město,“ říká.
- Před deseti lety začala v Litoměřicích zcela nenápadně tradice podpory neziskových aktivit mladých lidí. Dnes má Dárcovský fond HENNLICH, u jehož zrodu stál jednatel stejnojmenné firmy Pavel Šumera, na svém kontě téměř 150 podpořených projektů. Nezisková scéna ve městě tak ušla již pořádný kus cesty.
- „Jsem litoměřický patriot a chtěl jsem dát mladým lidem šanci ukázat, že jim jejich město také není lhostejné. A navíc se k tomu naučí administrovat své projekty. Myslím, že se to povedlo, o čemž svědčí více než dvacítka každoročně podpořených projektů. Dárcovský fond se stal také naší vlajkovou lodí v oblasti společenské odpovědnosti a vzorem pro ostatní firmy. Díky spolupráci a podpoře ze strany Ústecké komunitní nadace víme, že děláme správné věci správně,“ říká Pavel Šumera.


Vlastimil Pavlíček, obchodní ředitel společnosti Air Products pro Českou republiku a Slovensko, který stál u zrodu Fondu Air Products.
„Mezilidské vztahy a sousedská vzájemnost jsou pro nás klíčové hodnoty v dnešní uspěchané době,“ říká.
- V roce 2013 založila společnosti Air Products vlastní fond, jehož výtěžek je pravidelně využíván pro podporu nejrůznějších obecně prospěšných projektů. Za relativně krátkou dobu svého působení již fond pomohl patnácti projektům a daroval přes 300 000 korun.
- „Jako firma, která působí na území Ústeckého kraje, nás rozhodně zajímají životy lidí kolem nás. Proto jsme se rozhodli před třemi lety pro založení vlastního fondu, pomocí něhož se snažíme podporovat zlepšování mezilidských a sousedských vztahů. Společenská odpovědnost je pro nás velice důležitá. Vážíme si spolupráci s Ústeckou komunitní nadací, díky které víme, že investované peníze skončí u těch, kteří to nejvíce potřebují,“ popisuje Vlastimil Pavlíček.
Martin Hausenblas, zakladatel Stipendijního fondu Renesance
„Ústecká komunita vám pomohla. Až vám to změní život, najděte způsob, jak to komunitě vrátíte.“
- Před deseti lety začala v Litoměřicích zcela nenápadně tradice podpory neziskových Více než 30 nadaných severočeských studentů odjelo již díky Martinu Hausenblasovi sbírat zkušenosti do zahraničí. Pro tento účel založil v roce 2010 Stipendijní fond Renesance, jehož posláním je vysílat mladé lidi na studia do zahraničí a do něhož ročně vkládá desetinu svých příjmů. “Spolupráce začala na základě dohody s nadací. Oni měli kontakty a lidskou sílu, já jsem měl peníze a vizi,“ vysvětluje.
- Podle něj Čechům nechybí vzdělání, jsou funkční a chytrý národ, ale chybí jim sebevědomí. “Mám zkušenost, kdy jsem se ocitl sám v zahraničí bez ničeho. Po nějaké době si ale osvojíte jazyk, najdete přátele a zjistíte, že můžete získat spoustu zkušeností, které pak zužitkujete doma. To je také cíl fondu. Když předáváme šeky studentům, vždy říkám: „Ústecká komunita vám pomohla. Až vám to změní život, najděte způsob, jak to komunitě vrátíte,“ popisuje Hausenblas. Za svoje nadační aktivity obdržel loni cenu novinářů pro individuálního dárce v celorepublikové soutěži Via Bona.
